Historie

Historie domu U Červené lišky sahá až do 1._poloviny 12._století a přináší i mnoho překvapivých momentů. Nechte se vyprávěním přenést o mnoho století zpět.

U Srpů, U Dvou Modrých Srpů, U Zlatého vlka, U(Červené lišky – názvy jednoho a téhož domu s_adresou Staroměstské náměstí 24/480. Jeho románský původ je s pozdější gotikou jasně patrný v dnešních sklepních prostorách. Ty byly ale původně přízemím, než se v rámci protipovodňové akce v_13._století zavezlo Staré tržiště (Staroměstské náměstí) zeminou. Za dnešní barokní podobu vč. celkové dispozice vděčí dům pravděpodobně francouzskému architektovi a malíři Jean Baptiste Matheyovi. Výraznou dominantu pak o něco později v_podobě sochy Jana Nepomuckého přidal česko-rakouský sochař Ignác František Platzer. Dnes zdobí socha tohoto slavného patrona českých zemí hlavní část restaurace 420 michelinského šéfkuchaře Radka Kašpárka. Předtím ale přihlížela mnoha dalším událostem a proměnám. Například i té, kdy z fasády domu zmizel domovní štít a liška byla nahrazena reliéfem Madony.

A přihlížela spolu s památkáři tomu, kdy současný majitel, investiční skupina RSJ, navracela budově jeho původní autenticitu a historickou hodnotu. Rozsáhlá a náročná rekonstrukce chráněné kulturní památky odstranila nános minulosti a umožnila domu U Červené lišky začít novou éru.

Jak ale s domem nakládali jeho dřívější majitelé a jaké životní příběhy nesou jeho zdi? Z archivů lze poskládat několik z nich. Když například dům vlastnil kožešník a radní Václav Štraboch, propojil ho prý podzemní chodbou s radnicí. Historické prameny hovoří také o tom, že změny majitelů probíhaly za více či méně dramatických okolností. Pro jednoho byl za husitských dob osudový jeho německý původ, pro dalšího (přezdívaného Zlá Kačka) to, že se k stáru zbláznil, vyhazoval hrnce na rynk a dokonce střílel z děla na protilehlou radnici. Velmi zajímavý příběh se začal psát na přelomu 19. a 20._století, kdy zlatník Kerlitzký přijal do učení venkovského chlapce a jemu následně dům i živnost věnoval. Ten později věhlas domu umocnil tehdy průkopnickou výrobou zlatých šperků z_českých granátů. A právě tento učeň byl prapředkem majitelů, kterým byl dům po komunistickém období navrácen. 

Kromě obývání měl dům U Červené lišky v průběhu své historie lecjaké využití. Nepřekvapí, že se zde vystřídalo mnoho tradičních řemesel. Kromě zmíněného zlatnictví pak například kožešnictví či krejčovství. I řeznictví, které se nachází v suterénu současného restaurace, zde není poprvé. Pivo, které si lze vychutnat i dnes, se tu točilo už na konci 19. století. Neslavná éra pak přišla v šedesátých letech, kdy v domě sídlil okresní výbor KSČ. Z_chystaných kasárna lidových milicí naštěstí sešlo, ale nešetrným zásahům se budova přesto nevyhnula. A to jak v_době, kdy ji vlastnil stát, tak ani při rekonstrukci pro účely pobočky Komerční banky, kterou na tomto místě mnoho Pražanů stále pamatuje.

Od románské stavby ušel dům U Červené lišky dlouhým a pozoruhodným vývojem. Byl svědkem mnoha zásadních událostí českých dějin. Stal se nejdražším zobchodovaným domem v republice. Nyní se do něj vrátil život. Společenský a kulturní život obyvatel Prahy i těch, co přijíždějí její krásy obdivovat zdaleka.